Kyczeriada nad Kaczawą//Кычеряда над Качавом

Kyczeriada nad Kaczawą to wydarzenie organizowane z okazji jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” (https://www.facebook.com/kyczera/) oraz zespołu NADIJA (https://www.facebook.com/nadijaband/).

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” to nieodłączny element łemkowskiej historii. Ich najważniejszym celem jest ratowanie i propagowanie kultury łemkowskiej, inspirowanie badań naukowych w zakresie łemkoznastwa, prowadzenie działalności dokumentacyjnej, podejmowanie działań mających na celu przełamywanie stereotypów i uprzedzeń narodowościowych, szeroko rozumiana edukacja wielokulturowa, praca z młodzieżą i dziećmi, instytucjonalizacja życia kulturalnego i naukowego Łemków na Dolnym Śląsku.

NADIJA gra mieszankę stylów muzycznych, takich jak folk – rock – funk – ska oraz reggae. Ich utwory łączą tradycję wielu kultur słowiańskich i mniejszości etnicznych, które każdy z członków zespołu reprezentuje. Teksty piosenek pisane są w języku łemkowskim, ukraińskim oraz polskim. Potrzebę do tworzenia muzyki z domieszką folku zespół niesie z korzeni muzyków oraz przywiązania do tradycji.

Kyczeriada nad Kaczawą to jedno z największych festiwali folklorystycznych w Polsce. Przez cały tydzień od 22 do 27 października w Legnicy będziecie mogli lepiej poznać kulturę łemkowską poprzez szereg różnych wydarzeń kulturalnych.  Więcej informacji na temat samego wydarzenia znajdziecie pod linkiem: https://www.facebook.com/events/1120959384779197/

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o zespołach, to odsyłamy na ich profile facebook’owe (linki powyżej).

Zapraszamy również na stronę internetową zespołu „Kyczera”, gdzie znajdziecie także wiele informacji związanych z Łemkami i Łemkowszczyzną http://www.kyczera.eu/

Współorganizatorem wydarzenia jest Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego (http://www.lck.art.pl/)

źródła: http://www.kyczera.eu/https://www.facebook.com/events/1120959384779197/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *